Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Rys historyczny

Gminna Biblioteka Publiczna w Wieczfni Kościelnej została w roku 1948 przekształcona z punktu bibliotecznego w samodzielna placówkę biblioteczną. Uroczyste otwarcie nastąpiło w dniu 16 stycznia 1949 roku z księgozbiorem liczącym 324 tomy. Pierwszą siedzibą biblioteki był mały jednoizbowy lokal znajdujący się w budynku plebanii w głębi ogrodu. Następnie bibliotekę przeniesiono do budynku znajdującego się w centrum wsi tuż przy szosie. W ciągu kilku pierwszych lat istnienia Biblioteka prowadziła w regionie najpierw 5 później 6 punktów bibliotecznych, a w roku 1951 już 8. Jak czytamy w kronice biblioteki w roku 1954 Biblioteka prowadziła 14 punktów bibliotecznych na terenie całej gminy. Księgozbiór biblioteki wynosił 2620 tomów i było zarejestrowanych 669 czytelników. W 1957 r. zmieniono siedzibę biblioteki, umieszczono ją najpierw w jednym pokoju budynku Gromadzkiej Rady Narodowej, następnie po przebudowie zagwarantowano lokal dwuizbowy, w którym otwarto czytelnię. Po kilku latach bibliotekę znów przeniesiono do budynku tzw. Agronomówki znajdującej się z dala od centrum wsi. Z dniem 1 stycznia 1973 r. utworzono obok biblioteki gminnej Filie w Uniszkach Zawadzkich. Przez okres 9 lat od 1985 r. do 1994 r. działała także Filia w Grzebsku. Do obecnej lokalizacji bibliotekę przeniesiono 1 grudnia 1994 r. Biblioteka mieści się w centrum wsi w budynku, który zajmuje wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Pocztą Polską. Biblioteka zajmuje lokal na piętrze. Sąsiedztwo szkoły, ośrodka zdrowia, urzędu gminy oraz dobre oznakowanie budynku pozwala bez trudu znaleźć bibliotekę.

W chwili obecnej na trenie gminy Wieczfnia Kościelna funkcjonuje obok Gminnej Biblioteki Publicznej także Filia GBP zlokalizowana w szkole w Uniszkach Zawadzkich, jest to Biblioteka publiczno-szkolna. Do dyspozycji czytelników oprócz księgozbioru i prasy są 3 komputery stacjonarne oraz 10 tabletów połączonych z bibliotecznym wi-fi. Stwarzamy swoim odbiorcom możliwość zrobienia ksero, wydruków komputerowych oraz skanowania i nagrywania na urządzenia USB. Naszym czytelnikom oferujemy literaturę piękną polską i obcą, literaturę popularnonaukową ze wszystkich dziedzin wiedzy, książki dla dzieci i młodzieży, w tym duży wybór lektur szkolnych także tych najnowszych. Ze szczególną uwaga staramy się gromadzić książki i wszelkiego rodzaju publikacje dotyczące naszego regionu i okolicy.

Stan księgozbioru 31 grudnia 2017 roku wynosił w GBP 14.289 wol.

Biblioteka prenumeruje 12 tytułów czasopism oraz 3 tyt. otrzymuje bezpłatnie.

Całość księgozbioru biblioteki opracowana jest komputerowo, a katalog książek dostępny w Internecie. Obok zadań dotyczących gromadzenia, wypożyczania i przechowywania materiałów bibliotecznych służących rozwijaniu czytelnictwa, udostępniania zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczania księgozbioru do domu realizujemy cele dotyczące organizowania imprez o charakterze kulturalnym, sportowym i rozrywkowym, także inne wynikające z potrzeb środowiska gminy. Do naszych zadań należy organizacja festynów rodzinnych, rajdów rowerowych, imprezy Mikołajkowej dla dzieci. Jesteśmy współorganizatorami akcji” Cała Polska biega”, bierzemy udział w organizacji największej imprezy gminnej Dożynkach Gminno-Parafialnych. Jesteśmy także opiekunem Izby Pamięci, w której gromadzi się eksponaty związane z OSP oraz przedmioty stosowane w dawnych gospodarstwach domowych. W roku 2015 w strukturach biblioteki powstała Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która swą grą uświetnia uroczystości gminne i kościelne. Organizujemy także wiele imprez bibliotecznych jak: konkursy, spotkania autorskie, od wielu lat prowadzimy akcję „Cała Wieczfnia czyta dzieciom”. Współpracujemy z instytucjami i organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie naszej gminy. W planach mamy dalszą kontynuację działań kulturalno- oświatowych.

Aktywna biblioteka

Utworzono dnia 10.04.2018, 10:40

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny